Bułgaria

Bułgaria, jest państwem położonym w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią i Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu oraz z Rumunią od północy. Państwo liczy około 7 milionów ludności, którego Stolicą jest Sofia, licząca około 1,5 mln mieszkańców. Bułgarzy, to przede wszystkim ludność prawosławna ok 90 %, muzułmanie ok. 12 % oraz katolicy stanowiący zaledwie 1 % ludności, a więc ok. 70 tys. w całej Bułgarii, w tym ok. 10 tys. wyznania grekokatolickiego.

Około 60% powierzchni Bułgarii, zajmują tereny wyżynne oraz górskie. Bardzo ważnym działem gospodarki jest oczywiście rybołówstwo. Nie małym źródłem dochodów jest także turystyka, która jest rozwinięta szczególnie na wybrzeżu Morza Czarnego.

Historia misji

Jako Zakon Franciszkański – Delegatura warszawskiej Prowincji Matki  Bożej Niepokalanej, rozpoczęliśmy działalność misyjną w Bułgarii w  2000 roku. Pracujemy tu na terenie dwóch diecezji: w Plewen,  na północy Bułgarii, gdzie ordynariuszem miejsca jest nasz współbrat, franciszkanin bp Petko Hristov oraz na południu Bułgarii w miejscowości Rakowski, oddalonej o 25 km od Plowdiwu, drugiego pod względem wielkości miasta w Bułgarii.

Plewen, to młoda,  istniejąca od kilkunastu lat parafia. Początki były trudne. Pierwsze Msze Święte Franciszkanie odprawiali w bloku – w piwnicy. Mieszkali  w tymże bloku oraz prowadzili działalność duszpasterską. W tym samym czasie był budowany nowy kościół i klasztor, za którego budowę był odpowiedzialny o. Stanisław Ziemiński, wspierany w pracy duszpasterskiej przez innych Franciszkanów z Polski. Obecnie w Plewen, które liczy ok. 100 tys. mieszkańców, w nowym już klasztorze i Sanktuarium pracuje 3 braci: o. Jarosław Bartkiewicz z Polski – delegat Ojca Prowincjała na Bułgarię i o. Ventsislav Nikolov (miejscowe powołanie) – gwardian i kustosz nowopowstałego Sanktuarium pw. „Matki Bożej Fatimskiej”, które w 2017 roku przeżywało 100 rocznicę Objawień Fatimskich. Trzecim franciszkaninem jest o. Ireneusz Mikos. Pracujący tu bracia prowadzą działalność duszpasterską na terenie parafii, która obecnie liczy ok. 2 tys. wiernych oraz dojeżdżają z posługą do wiejskiej parafii Asenovo, oddalonej ok.  30 km od Plewen i liczącej ok. 200 wiernych.

Drugim miejscem, jak już wspomniałem wcześniej, jest miejscowość Rakowski, licząca ok. 15 tys. mieszkańców. Jest to miejscowość katolicka. Miejscowy klasztor i kościół był wybudowany za staraniem miejscowych Franciszkanów – Bułgarów: +o. Georgiego Arlaszkiego, i +o. Maksymiliana Balabańskiego, konsekrowany w 2000 roku. Inni pracujący w tym samym czasie Franciszkanie Bułgarzy to: +o. Symeon Lukov i +o. Georgi Eldarov. Obecnie w klasztorze mieszka i pracuje trzech braci z Polski: o. Artur Marek Pyza, gwardian oraz współpracujący z nim bracia: o. Artur Chełstowski proboszcz  w parafii Parczewicz, liczącej ok. 450 wiernych i oddalonej o 3 km od klasztoru oraz br. Krzysztof Rychlicki.

Głównym zadaniem franciszkanów i misją jako delegatury, wśród miejscowej ludności w Bułgarii, jest tradycyjna  praca w parafiach. To tu prowadzona jest katecheza dla dzieci i młodzieży, w salkach katechetycznych przy klasztorach. Organizowane są spotkania dla rodzin, chorych, opieką objęci są także więźniowie w miejscowości Plewen.

W Bułgarii oprócz naszej obecności franciszkańskiej, jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za dar innych Zakonów, takich jak: Braci Kapucynów z polskiej krakowskiej Prowincji, Braci Salezjanów z Czech, Ojców Pasjonistów z Włoch, Ojców Zmartwychwstańców z Polski. Ss. Franciszkanek, Ojców Karmelitów i  Ss.  Karmelitanek, Ss. Pasjonistek, Ss. Matki Teresy z Kalkuty, Ss. Benedyktynek, Ss. św. Józefa i św. Wincentego A Paolo, Ss. Oblatek i wspólnoty Fokolare. Miejscowych powołań do każdej z tych wspólnot jest bardzo mało. Odczuwa się również brak powołań  do kleru diecezjalnego. Dlatego też pamiętajmy i wspierajmy modlitwą Kościół i duchowieństwo, posługujące ludowi Bożemu w Bułgarii.