Dnia 29 listopada, w Święto Wszystkich Świętych Zakonu Serafickiego, w Wyższym Seminarium Duchownym Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, odbyła się doroczna, Franciszkańska Sesja Naukowa. Spotkanie to było zorganizowane przez Instytut Studiów Franciszkańskich i seminaria franciszkańskie afiliowane do Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Była to wspaniała okazja, do przedstawienia działalności misyjnych, wszystkich trzech polskich rodzin Franciszkańskich. W nawiązaniu do zakończonego przed miesiącem Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, tematem tegorocznej Sesji było: „Działalność misyjna polskich franciszkanów, w służbie Ewangelii”.

Jak co roku, spotkanie organizowane jest przede wszystkim dla braci kleryków, którzy i w tym roku licznie wzięli w nim udział, wraz ze swymi wychowawcami z pięciu południowych prowincji franciszkańskich. Obecny był prezes Franciszkańskiej Konsulty Misyjnej, o. Robert Kozielski OFMConv, z Gdańskiej Prowincji,  Sekretarze misyjni, osoby konsekrowane i świeckie.

Uroczystej Mszy świętej, w kaplicy seminaryjnej pw. Stygmatów św. Franciszka, przewodniczył o. Teofil Czarniak OFM, Prowincjał Bernardynów. W kazaniu, podkreślił jak wielki związek ma misyjność ze świętością. Zwrócił także uwagę, że znaczna część franciszkanów, (błogosławionych czy świętych), to misjonarze, a najczęściej męczennicy. Zachęcił wszystkich do modlitwy za misje i misjonarzy.

Po Mszy Świętej, w auli seminaryjnej wszystkich uczestników przywitał rektor seminarium, o. Roland Pancerz OFM, a następnie nastąpiły odczyty referatów. Pierwszy referat, o. dr. Tomasza Szymczaka OFMConv (sekretarza generalnego zakonu) zatytułowany: „Franciszkański misjonarz brat Celestyn Muszyński OFMConv.”, odczytał o. Eugeniusz Różański OFMConv. Był to życiorys brata Celestyna,  który całe swoje życie ofiarował posłudze wśród Chińczyków i Japończyków w dalekiej Azji.

Drugi referat przygotował i przedstawił br. mgr Zbigniew Joskowski OFMConv, (duszpasterz, historyk-archiwista, pisze ikony, biblioterapeuta). Tytuł artykułu: „Świątobliwi misjonarze franciszkańscy historycznego terytorium obejmującego obecną Prowincję św. Maksymiliana Marii Kolbego w Polsce”. Autor przybliżył postaci kilku współbraci, żyjących w różnych epokach (średniowiecze, czasy zaborów oraz II Wojna światowa), którzy całkowicie poświęcali się głoszeniu Dobrej Nowiny i dziełom miłosierdzia.

Kolejny artykuł został przygotowany przez o. dr. Placyda Górkę OFM (misjonarza w Tanzanii). Temat dotyczył misjonarzy franciszkańskich tejże rodziny zakonnej w Afryce Środkowo-Wschodniej. Referat został odczytany przez o. dra Olgierda Paszkiewicza OFM, wychowawcę braci w seminarium Prowincji Wniebowzięcia N.M.P w Katowicach – Panewnikach. Autor przedstawił początki i rozwój misji w Tanzanii, a także zwrócił uwagę na obecne problemy i wyzwania, jakie stoją przed Zakonem, wśród tamtejszej ludności.

Referat o. dr Błażeja Bernarda Kurowskiego OFM. pt. „Franciszkanie Prowincji św. Jadwigi, w posłudze misyjnej w Azji”, nie został odczytany ze względu na nieobecność autora. W drugiej części sympozjum o. dr Aleksander Krzysztof Sitnik OFM, wygłosił referat na temat: Wspomnienia bernardyńskiego misjonarza w Ziemi Świętej, o. Norberta Golichowskiego OFM (1848 – 1921). Autor, w swoim wystąpieniu gruntownie przybliżył historię tego wybitnego współbrata, który oprócz posługi misyjnej dwukrotnie pełnił urząd prowincjała.

Kolejny temat: „Życie, działalność i obecność Bernardynów w Martin Coronado” (Argentyna) wygłosił o. mgr lic. Marceli Ryszard Gęśla OFM, który ukazał pracę misyjną bernardyńskiej Prowincji Niepokalanego Poczęcia N.M.P i przedstawił historię braci, którzy niestrudzenie pełnią tam posługę (przede wszystkim wśród Polonii) od ponad siedemdziesięciu lat.

Ostatnie wystąpienie pt. „Misje franciszkańskie na łamach czasopisma „Missye Katolickie”, wygłosił p. mgr Szymon Wilk – historyk.

Zdjęcia: br. Ewaryst Buła OFM