Misje Franciszkańskie
Misje w Burkina Faso
Listy
Witamy na stronie. Miłego oglądania!
Dziedzictwo swietego Maksymiliana Marii Kolbego

Dziedzictwo swietego Maksymiliana Marii Kolbego


   Praca w Afryce stawia wiele wyzwań. Codzienny kontakt z ludzkim nieszczęściem, bieda, choroba, brakiem wody, jedzenia …Jako franciszkanie staramy się, w miarę naszych możliwości, zaradzać napotkanym problemom, być świadkami dobroci i miłosierdzia Boga. To jest nieodzowna częścią pracy misyjnej: pochylać się nad ludzka bieda i słabością. Ale co jest równie ważne, a może dużo ważniejsze, to dzielenie się wiara, pomaganie tutejszym ludziom lepiej poznać Jezusa, jego Ewangelie, aby wzrastać w wierze, nadziei i miłości.


            Katolicy w Burkina Faso są mniejszością, stanowią ok. 20% populacji, która oblicza się na około 18. milionów. Polowa ludności to muzułmanie, ok. 5% - protestanci, a reszta to wyznawcy tradycyjnych religii afrykańskich. Kościół katolicki jest bardzo dynamiczny. Jest dużo katechumenów, są liczne powołania do kapłaństwa i życia zakonnego. Kościół prowadzi wiele dziel charytatywnych. Dobre świadectwo życia chrześcijan przyciąga innych do Chrystusa. Wielu wiernych chce czegoś więcej niż tylko niedzielna eucharystia. Ludzie szukają grup modlitewnych, grup, które formują, aby lepiej żyć wiara.


  Ruch Rycerstwa Niepokalanej jest dobrym środowiskiem, aby pogłębiać swoja wiarę, być bardziej zaangażowanym, świadomym własnej odpowiedzialności za Kościół i świat. Początki Rycerstwa w Burkina Faso wiążą się z osoba brata Michała Marii Kossi Egah, franciszkanina urodzonego w Togo, który po wielu latach formacji w Polsce i pracy w Niepokalanowie posiadał polskie obywatelstwo i pracował jako misjonarz w Burkina Faso. Będąc w Ouagadougou, stolicy kraju, często opowiadał swoim znajomym o świętym Maksymilianie, o Niepokalanowie, o idei poświecenia się dla Niepokalanej, aby razem z nią szerzyć wiarę w Jezusa Chrystusa. Niestety brat Michał, skutkiem wypadku drogowego, opuszcza ten świat 25. listopada 2014 roku. Mimo jego odejścia do Pana, żywa pamięć pozostaje. Jego opowieści, świadectwo duchowości franciszkańskiej i maryjnej, ciągle poruszają serca jego bliskich, znajomych, ludzi, którzy mieli łaskę poznać go bliżej. Kilka osób z jego otoczenia postanawia założyć grupę Rycerstwa Niepokalanej. Zaczynają spotykać się na modlitwie, podejmują zaangażowanie wobec chorych i potrzebujących, i zgłaszają się do nas, franciszkanów, z prośbą o pomoc i towarzyszenie im w ich duchowej formacji. Ukoronowaniem ich wysiłków jest założenie grupy M.I. drugiego stopnia. 15. października 2016 r., w wigilie 99. rocznicy założenia Rycerstwa Niepokalanej przez św. Maksymiliana, trzydzieści trzy osoby zostają oficjalnie włączone do M.I. Uroczystość miała miejsce w Ouagadougou, w naszym franciszkańskim klasztorze, który jest domem formacji początkowej dla kandydatów do naszego Zakonu. Ważne wydążenie dla nich, którzy chcą zdobywać świat dla Chrystusa razem z Niepokalana, ale również i dla nas, misjonarzy, którzy przybyliśmy do Afryki, do Burkina Faso, aby dzielić się nasza wiara i radością, która płynie z życia z Jezusem, z bliskości z Matka Boża. Dla nas misjonarzy, tego rodzaju sprawy są bardzo ważne. Pokazują, ze świadectwo naszego życia dotyka ludzkich serc, ze nasz franciszkański charyzmat, nasza zakonna tożsamość pomagają tutejszym ludziom w ich życiu wiara.


            Pamiętajmy w modlitwie o Rycerzach Niepokalanej w Burkina Faso, aby potrafili dobrze przygotować się, poprzez modlitwę, formacje i zaangażowanie, do obchodów jubileuszu 100 – lecia założenia Rycerstwa 16. października 2017 r. 

O Afryce marzyłam od zawsze…

O Afryce marzyłam od zawsze…


„Afryka jest, jak wielki dom z licznymi pokojami. Każdy pokój to inne, odmienne wnętrze,
a każde wnętrze to niepowtarzalny zapach Ziemi, siła i duch Człowieka. Afryka otwiera swoje drzwi
 i nigdy ich nie zamyka. Afryka nigdy się nie kończy..." ( D. Łajło)


O takiej Afryce marzyłam od dawna…


Mam na imię Małgorzata i od 5 lat pracuję na misjach w Afryce. Były to lata spędzone
w Togo a od 3 tygodni jestem w Burkina Faso; jestem tu jako misjonarka świecka.


O Afryce marzyłam od zawsze, tęskniłam za czymś, czego nie doświadczyłam nigdy wcześniej; kochałam coś, czego nie znałam. Marzyłam o Afryce. I w końcu, 8 sierpnia 2011 roku przestałam już marzyć czy raczej pragnąć, nie musiałam już tęsknić, bo w tym właśnie dniu spotkałam się z moją Afryką…


Do Togo przyleciałam na 2 letni kontrakt, po 2 latach miałam wrócić do domu; owszem, wróciłam, ale tylko na urlop. Po wakacjach w Polsce postanowiłam przedłużyć mój kontrakt i dzięki temu byłam w Togo cały czas.Może po krótce opowiem o sobie i mojej pracy w Togo i Burkina Faso.


Będąc jeszcze w Polsce przez ostatnie 14 lat pracowałam w szkole z młodzieżą ( jestem katechetką), oraz prowadziłam Poradnię Rodzinną dla Narzeczonych w mojej parafii.  Przez 5 ostatnich lat przebywałam w Togo. Pierwsze 3 lata mieszkałam  w małej wiosce położonej w górach Atakora na północy kraju- Saoudé, kolejne 2 lata w muzułmańskim mieście Sokodé. Togo jest bardzo małym państwem, liczącym 6,643 miliona ludzi na terytorium  zaledwie 56 785 km² . Na północy, Togo graniczy z  Burkina Faso, na zachodzie z Ghaną i na wschodzie  z Beninem. Językiem urzędowym jest język francuski, ponadto jest jeszcze 42 języki lokalne. Grupami dominującymi  jest: Kabyé- na północy  i na południu Eve. Togo to biedny kraj, nieuporządkowany politycznie, wykorzystywany nie tylko przez władze polityczne ale i przez inne państwa. Ludzie utrzymują się głównie z rolnictwa, uprawiają igname, maniok, soję, sorgo, pomidory, orzeszki ziemne, pataty, na południu czy też bardziej na północy można spotkać pola
z bawełną. W stolicy- Lomé- wytwarza się cement i tutejsze kosmetyki. I nic więcej. Bieda dotyka większą część ludności, widać to szczególnie w wioskach czy osadach pochowanych gdzieś po lasach...

Fundacja

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Polecam
Losowa fotografia
Najnowsze filmy
Ewangelizacja
Oglądano 301
BUDOWA STUDNI
Oglądano 275
Alfabetyzacja
Oglądano 270