Misje Franciszkańskie
Misje w Burkina Faso
Listy
Nawigacja
Artykuły » Misje w Tanzanii » Tanzania - Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
Tanzania - Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

* Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Mwanga *

     Dzień 23. kwietnia 2006 (Niedziela Bożego Miłosierdzia) był szczególnym dniem dla naszego kościoła, parafii i misji.

    Wszystko zaczęło się nietypowo. Biskup przyjechał przed czasem, czego wierni kompletnie się nie spodziewali. Owszem byli przygotowani na spóźnienia, jak w przypadku dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego z dwóch naszych kaplic: Kiwanja i Kagongo. O godzinie 9:00, czyli o godzinie rozpoczęcia uroczystej Mszy świętej odpustowej, dzieci wyruszały dopiero z wioski. Biskup był jednak cierpliwy. Rozpoczęliśmy procesję z półgodzinnym (tylko) opóźnieniem. Zanim doszliśmy do kościoła i zajęliśmy miejsca wewnątrz, zjawili się goście. Radość Kościoła wychwalającego tego dnia Miłosierdzie udzielała się każdemu.

    To był dzień Miłosierdzia i Jego dzieci. One posprzątały kościół, oczyściły teren przykościelny, przygotowały liturgię i tańce, łącznie z procesją ofiarniczą, wniesieniem Słowa i dziękczynieniem po Komunii świętej. Ubrane na biało- żółto wyglądały przepięknie. Nie dało się oderwać wzroku od tego maleństwa, jego ruchliwości i żywotności, tym bardziej, że ciasno było i stały tuż-tuż. Dom Boży był tego dnia za mały, aby pomieścić wszystkich.

    Czytanie pierwsze należało do Jackline, a drugie do Augustyna. To najaktywniejsi, obecni w kościele niemal codziennie; podobnie jak 70 innych, które tego dnia składało przyrzeczenia o swojej pomocniczości. Być Małym Apostołem Jezusa, Małym Samarytaninem i Małym Ofiarnikiem - to serce Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Aby pamiętać, że ruch ten ściślej połączył dzieci z Biskupem Rzymu, poświęcono sztandar, na którym Jan Paweł II i Benedykt XVI wzywają do jedności i łączności z Chrystusem.

    W czasie homilii biskup ogłosił trzy doniosłe rzeczy: (1) patronem diecezji ogłosił Miłosierdzie Boże, (2) kościół w Mwanga ustanowił diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia, (3) w dowód uznania dla wysiłku franciszkańskich misjonarzy, działkę o powierzchni 4ha, na której stoi kościół i klasztor przyznał na własność naszemu Zakonowi.

    Radość kościoła była ogromna. Burze oklasków i pogodne okrzyki na przemian przerywały biskupowi, a każdy w sercu zadawał sobie pytanie, skąd taka łaska? Widocznie Pan obrał to miejsce, by stąd Miłosierdzie zaczynało swe królewskie podboje. Radość wielka, ale i odpowiedzialność. Dlatego przed zakończeniem Eucharystii kapłani, rada parafialna i siostry zakonne, uklękli przed Panem, prosząc o błogosławieństwo na ten nowy czas łaski. Pragnęliśmy, by On na zawsze zamieszkał w nas, w sercach parafian i w sercu każdego, kto nawiedzi to miejsce.

    Po Mszy św. przyszła pora na obiad. W Afryce to jedyny czas, na który ludzie zbierają się punktualnie. Nic dziwnego, bo żołądek też ma swoje prawa. Potem był czas na prezentacje. Dzieci zaśpiewały wiersz, przygotowany specjalnie na tę okazję, a ułożony przez naszego katechistę z Kiwanja. Tematem poetycznej refleksji były "dole i niedole dzieciństwa przeżywanego w ubóstwie XXI wieku". Po tym nieco poważnym tonie przyszła kolej na zabawę. W takt bębnów poruszali się wszyscy biorąc przykład i inspirację z tańczącego kręgu. Choreografię, na poziomie iście teatralnym, przygotowała katechista z Mwanga. Na koniec odbyło się wręczenie medalików Jezusa Miłosiernego, które będą znakiem rozpoznawczym Małych Misjonarzy, a dla innych zachętą do aktywności.

    Mwanga tłumaczy się jako "światło", "światłość". To "dom", w którym mieszka około 5 tys. osób. Pomimo różnych wyznań, wszyscy żyją tak, jak uczy tego Chrystus: w pokoju, poszanowaniu wolności przekonań każdego i życzliwości. Spotykamy się z nią tak często, jak tylko opuszczamy teren naszego ogrodzenia. Przez tyle lat franciszkańskiego pobytu zyskaliśmy życzliwość i przychylność wielu. Nierzadko też z ust muzułmanina słyszymy: "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus". Chwalimy Go więc gorliwie i zawieść nie chcemy.

    Dzieląc się radością z powstania sanktuarium w Mwanga, prosimy o modlitwę w intencji Zakonu, nowych powołań oraz za samo sanktuarium. Niech dar Bożego Miłosierdzia zbierze swoje owoce i wyda godnych następców, gorliwych misjonarzy.

fr. Michał Sabatura i fr. Ryszard Bednarz

Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Facebook Google Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Polecam
Losowa fotografia
Najnowsze filmy
Ewangelizacja
Oglądano 1,137
BUDOWA STUDNI
Oglądano 1,003
Alfabetyzacja
Oglądano 1,082