Misje Franciszkańskie
Misje w Burkina Faso
Listy
Nawigacja
Artykuły » Misje w Tanzanii » Tanzania - Centrum Edukacyjne
Tanzania - Centrum Edukacyjne

Franciszkanie otworzyli centrum edukacyjne

    Od tego 2009 roku, w Dar es Salaam w Tanzanii rozpoczęło działalność Centrum Edukacyjne św. Maksymiliana Kolbe. To nowe dzieło misyjne prowadzą franciszkanie z warszawskiej Prowincji Matki Bożej Niepokalanej. Zakonnikom pomagają siostry ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny.

    Pierwsza grupa dzieci rozpoczęła naukę w styczniu br. Czterdzieścioro uczniów, ze względu na brak budynku, pobiera naukę w jednej z sal przedszkola prowadzonego przez parafię franciszkańską w Dar es Salaam. Cały projekt zakłada budowę i prowadzenie szkoły podstawowej i średniej.

    Projektem objęte mają być zwłaszcza te dzieci, które z powodu biedy nie miałyby możliwości zdobycia wiedzy i wykształcenia. Jednak realizacja wszystkich celów będzie możliwa dopiero wówczas, gdy zostanie zbudowane centrum. Szacunkowy kosz jego budowy to około 150 tys. euro. Konieczne będzie postawienie dwóch budynków oraz wyposażenie sal w niezbędne pomoce naukowe. W dalszej kolejności franciszkanie planują zakupienie minibusów w celu dowożenia uczniów.

    "Cieszymy się, że nasze centrum edukacyjne rozpoczęło działalność. Nauka rozpoczyna się o godz. 8.00, a kończy o 15.00. Część dzieci, ze względu na odległość, każdego dnia jest dowożona do szkoły i odwożona starym busem. Dzieci poznają podstawową wiedzę, ze szczególnym akcentem na naukę języka angielskiego. Pobierają również lekcje w miejscowym języku suahili, uczą się religii. Otrzymują dwa posiłki dziennie. Co miesiąc odbywają się testy sprawdzające i monitorujące postęp uczniów" - tak o swoim projekcie opowiadają franciszkańscy misjonarze z Polski.
    Rozpoczęcie budowy to podstawowe zadanie na najbliższe tygodnie. Za rok franciszkanie planują przyjęcie kolejnej grupy dzieci. Pragną uruchomić realizację głównego celu centrum, czyli pomoc w dofinansowaniu nauki tym, którzy nie są w stanie utrzymać się samodzielnie.


    Franciszkanie z prowincji warszawskiej prowadzą misje w Tanzanii, w Afryce, od 1988 roku.
Do współodpowiedzialności za tworzenie centrum zaprosili siostry ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny. W chwili obecnej w Dar es Salaam pracują trzy siostry z Kenii, Zambii i Polski. Są nauczycielkami, w przyszłości zajmą się administracją centrum.


    Zakonnicy, dzieląc się radością z już zapoczątkowanego dzieła, kierują serdeczne podziękowanie tym, którzy odpowiedzieli na ich prośby o wsparcie moralne i finansowe. Jednocześnie franciszkanie apelują do przyjaciół misji i do ludzi dobrej woli o dalsze wsparcie ich inicjatywy.
Szczegółowe informacje o pracy franciszkanów w Tanzanii, o budowie centrum oraz o możliwości wsparcia ich dzieła znajdują się na stronie Franciszkanów z Tanzanii


Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Facebook Google Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Polecam
Losowa fotografia
Najnowsze filmy
Ewangelizacja
Oglądano 1,137
BUDOWA STUDNI
Oglądano 1,003
Alfabetyzacja
Oglądano 1,082