Misje Franciszkańskie
Misje w Burkina Faso
Listy
Nawigacja
Artykuły » Misje w Tanzanii » Tanzania - Boże Ciało w Tanzanii
Tanzania - Boże Ciało w Tanzanii

Obrazki misyjne z Tanzanii
Boże Ciało


Módlmy się za misjonarzy. A w tym Roku Eucharystii módlmy się szczególnie przed Najświętszym Sakramentem, dziękując Bogu za dar Eucharystii i dar kapłaństwa.

    Było to trzy lata temu w Boże Ciało w Mwanga w Tanzanii. Mszę świętą odprawialiśmy w środku wioski, bo w to wielkie święto sprawujemy Eucharystię nie w kościele, ale pośród ludzi, każdego roku w innej części wioski.
Idąc w procesji przez wieś zatrzymaliśmy się przed domem biednej kobiety umierającej na AIDS. Zaraził ją mąż, który wyprzedził ją w drodze do wieczności. Odchodząc pozostawiali dziewięcioletniego synka. Wniosłem do niej Pana Jezusa otoczony dziewczynkami sypiącymi kwiatki.
    Czterdziestoletnia chora, która ważyła około 30 kilogramów, leżąca na swym barłogu, przykryta szmatą, która kiedyś była chustą, powitała nas słowami:
-Tumsifu Yesu Kristu - Chwalimy Jezusa Chrystusa.
Gdy błogosławiłem ją Najświętszym Sakramentem, powtarzała szczęśliwa:
- Mój Pan przyszedł do mnie! Mój Pan!
Ruszając dalej w procesji od jednego ołtarza do drugiego, usłyszeliśmy silnik zbliżającego się samochodu. Mikrobus zmierzał prosto w tłum ludzi idących w procesji. Wszyscy rozpierzchli się przeskakując przez przydrożne rowy. W pewnej chwili zostałem na środku drogi sam z monstrancją w rękach.
- Nie będę uciekał z Tobą, Panie. Niech się dzieje wola Twoja.
Nie zszedłem z drogi. Samochód jednak nie najechał na mnie, zawadził mnie tylko bocznym lusterkiem. Okryty zostałem tumanem kurzu. Nie czułem lęku. Gdy mnie minął, posypały się na niego kamienie. Za kierownicą siedział młody, dwudziestokilkuletni muzułmanin. Policji nie było owego dnia w pobliżu. Potem go jednak aresztowano.
    Po procesji poprosiłem jednego z naszych parafian, niegdyś muzułmanina, by poszedł na policję i w moim imieniu poprosił, żeby go nie bili.
Policjanci przyszli mnie zapytać, czy złożę na niego skargę.
Opowiedziałem, że nie chcę wnosić skargi. Jedynie, żeby go trochę nastraszyli. Umówiłem się z policją, że chłopak ma przyjść do kościoła w następną niedzielę i przeprosić.
Policjanci oświadczyli mi:
- Ojcze, będzie problem, bo on jest fanatykiem i chyba nie zechce przyjść.
- To powiedzcie mu, niech wybiera: albo przyjdzie do kościoła w niedzielę i przeprosi albo więzienie.
Policjanci z uśmiechem zapewnili mnie, że na pewno przyjdzie.
W niedzielę rano chłopak przyszedł do mnie i przedstawił się, że to on właśnie. Chciał mnie przeprosić przed Mszą świętą i odejść. Uważałem, że to będzie za mało. Poprosiłem go, aby pozostał z nami podczas Mszy świętej i po niej przeprosił Boga, mnie i parafian.
    Po Mszy świętej mieliśmy wystawienie Pana Jezusa w monstrancji. Poprosiłem go, aby wtedy podszedł i przeprosił.
Chłopak ukląkł i rozpłakał się, a po chwili dodał:
- Boże, wybacz mi! Potem wstał, podszedł do mnie, prosząc mnie o wybaczenie i tak samo postąpił wobec naszych parafian. Ludzie byli bardzo uradowani.
Udzieliłem mu błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem i powiedziałem:
-  Pamiętaj, Jezus Bóg-Człowiek za ciebie umarł na krzyżu, dla ciebie zmartwychwstał i dla ciebie obecny jest w Eucharystii. Jezus zawsze cię kocha. Możesz iść. - Poprosiłem, aby pan Daniel Izina, dawny muzułmanin, odprowadził chłopca.
Po skończonej liturgii pan Izina poinformował mnie, co ten człowiek mu jeszcze powiedział.
-  Chciałem ojca zabić, bo jest katolickim kapłanem, a on mi wybaczył.
Na pytanie, dlaczego w ostatniej chwili się zawahał, usłyszał odpowiedź:
-  Ojciec nie uciekał i coś mnie wstrzymało. Dlatego zahamowałem.
Kilka dni później jedna z naszych parafianek powiedziała mi, że to, co się w tych dniach wydarzyło, było dla niej i dla wielu innych wielką lekcją. Teraz wie, że zawsze trzeba wybaczać.
Muszę wyznać, że po tych wypadkach przez kilka kolejnych dni czułem dziwne zmęczenie i uświadomiłem sobie, ile takie przeżycie kosztuje.
Wiem jedno, że Pan jest zawsze ze mną. Pan nas kocha.

Brat Zbigniew
Przedruk z Posłańca św. Antoniego


Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Facebook Google Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Polecam
Losowa fotografia
Najnowsze filmy
Ewangelizacja
Oglądano 1,137
BUDOWA STUDNI
Oglądano 1,003
Alfabetyzacja
Oglądano 1,082