Misje Franciszkańskie
Misje w Burkina Faso
Listy
Nawigacja
Artykuły » Misje w Tanzanii » Mwanga
Mwanga

U stup Kilimanjaro powstaje Santuarium Bożego Miłosierdzia.

W miasteczku Mwanga (co się tłumaczy światło), w diecezji Same, na północy Tanzanii, w odległość 30 km od Kilimanjaro (5895 m.) największej góry Afryki polscy franciszkanie budują Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Pierwsi misjonarze franciszkańscy przybyli do Mwanga w 1989 r. od samego początku szerzyli kult Bożego Miłosierdzia. Na początku lat 90-tych Polka mieszkająca w Paryżu, p. Iryska Strzałka namalowała i podarowała nowej misji obraz Jezu ufam Tobie. Od tej pory Yesu Ninakumainia nie schodzi z ust wierzących.

5 lutego 1995 r., biskup diecezji Same, Josephat Lebulu, poświęcił kościół w Mwanga i nadał tytuł Jezusa Miłosiernego (Yesu Mwenye Huruma).

23 kwietnia 2006 r. nowy ordynariusz diecezji Koda, bp. Jacob Koda ogłosił kościół w Mwanga Diecezjalnym Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Niedługo po tym w sercach misjonarzy zrodziło się pragnienie nowej świątyni głoszącej Afryce Miłosierdzia Bożego. Z pomocą przyszła p. Joanna Szymańska, którą z pomocą przyjaciół wykonała projekt kościoła i podjęła się nadzorowania prac.

Wybór lokalizacji nowej świątyni padł na pole na terytorium misji, przyległe do przedszkola prowadzonego przez misjonarzy.

12 maja 2012 r. rozpoczęły się ziemne wyrównania terenu pod budowę kościoła.

2012 r. Zakup materiałów. Kolejne prace ziemne, zakładanie fundamentów i zbrojeń, wylewanie podstawy betonowej pod kościół. Przygotowanie pustaków.

2013 r. prace murarskie, wykonanie ścian zewnętrznych i wewnętrznych, wykonanie chóru.

2014 r. wymurowanie wierzy kościelnej, wykonanie zadaszenia

2015 r. tynkowanie i malowanie kościoła zewnątrz i wewnątrz, wykonanie instalacji elektrycznej

Przełom 2015 i 2016 – wykonanie projektu wyposażenia wnętrza, zamówienie tabernakulum, obrazów, ołtarza i innych akcesoriów.

Plany na 2016 r. przygotowanie kościoła do konsekracji, która została zaplanowana na koniec Roku Miłosierdzia na niedzielę 20 listopada 2016 r.

W latach 1988 – 2010 na Białorusi pracował zacny prał. ks. Józef Bulka organizator życia kościelnego w wielu parafiach, budowniczy wielu ośrodków kultu, w tym Sanktuarium św. Justyna w Mosarzu (na podobieństwo Lichenia). Na pytanie: skąd ks. Prałat ma na to wszystko fundusze zwykł odpowiadać: „No ja Tiebia praszu” – Ja Ciebie proszę.

Misjonarze w swoim apelu piszą: Liczymy na pomoc ofiarodawców, którzy dotknięci tą wiadomością przyjdą z pomocą nie tylko finansową ale modlitewną. Potrzebujemy zaplecza modlitwy. Bo jeśli domu Pan nie zbuduje to na próżno się trudzą którzy go wznoszą. ... Tak więc wspierając sanktuarium Miłosierdzia Bożego nawet w małej części jesteśmy współpracownikami w tym dziele. Bo i w końcu otrzymamy zapłatę od samego Jezusa. Jeden większą drugi mniejszą.

Wpłaty na budowę Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Mwanga można złożyć na Konto: Prowincja Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych

00-225 Warszawa, ul. Zakroczymska 1
Bank Pekao S.A. VI O. w Warszawie
nr Rachunku 45 1240 1082 1111 0000 0407 5060

Z dopiskiem: ofiara na budowę Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Mwanga

Osoby, które pragną modlitwą wspierać to wspaniałe dzieło zapraszamy do różańca misyjnego i prosimy o kontakt na adres:

Sekretariat misyjny ojców Franciszkanów
96-515 Teresin, ul. Kolbego 5,
(+48 46) 86 42 382  kom. 514 901 732
franc_misje@poczta.onet.pl 

 

  


Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Facebook Google Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Polecam
Losowa fotografia
Najnowsze filmy
Ewangelizacja
Oglądano 1,137
BUDOWA STUDNI
Oglądano 1,003
Alfabetyzacja
Oglądano 1,082