Misje Franciszkańskie
Misje w Burkina Faso
Listy
Nawigacja
Artykuły » Misje w Tanzanii » Historia obrazu Jezusa Miłosiernego w Mwanga
Historia obrazu Jezusa Miłosiernego w Mwanga

Historia obrazu Jezusa Miłosiernego w Mwanga

 Było to na początku lat 90-tych XX wieku. Wszystko rozpoczęło się od korespondencji o. Dominika Wasilewskiego z panią Iryską Strzałka, Polką mieszkającą w Paryżu. Pani Iryska zachęcała o. Dominika do szerzenia kultu Miłosierdzia Bożego w Tanzanii. Ona też zamówiła dla Tanzanii duży obraz Jezusa Miłosiernego.

 W tym czasie kończył się proces beatyfikacyjny Służebnicy Bożej i Apostołki Bożego Miłosierdzia siostry Faustyny Kowalskiej. Po spotkaniu z o. Dominikiem pani Iryska zamówiła dla Tanzanii obraz u pana Ślósarczyka, malarza mieszkającego na Śląsku. Obraz został bardzo szybko namalowany, był gotowy już na początku 1992 roku. W tym czasie o. Dominik przebywał w Polsce na leczeniu i powoli przygotowywał się do powrotu. 

16 kwietnia 1993 r. po urlopie chorobowym o. Dominik wyruszył do Tanzanii. Zabrał ze sobą obraz Jezusa Miłosiernego oraz wykutą w blasze figurkę Matki Bożej Niepokalanej. Figurkę tę wykonali dla Tanzanii bracia z Niepokalanowa, br. Maurycy i br. Abel.

     W drodze do Tanzanii o. Dominik zatrzymał się na kilka dni w Rzymie. Tam w dniu 18 kwietnia 1993 r. brał udział w uroczystości beatyfikacji siostry Faustyny Kowalskiej. Uroczystość odbywała się na placu św. Piotra pod przewodnictwem Ojca św. Jana Pawła II. Ogłoszenie tej skromnej zakonnicy błogosławioną otworzyło jeszcze bardziej bramę do szerzenia kultu Bożego Miłosierdzia. O błogosławionej Faustynie już wkrótce mieli usłyszeć Tanzanijczycy, jak bardzo byli oni spragnieni dobrej nowiny o Miłosierdziu Bożym.

   Do Tanzanii o. Dominik dotarł 22 kwietnia 1993 r. Początkowo obraz Jezusa Miłosiernego i figurka Maryi Niepokalanej pozostawały w klasztorze w Poli - Arusha, gdzie pracował o. Dominik. Lecz bardzo szybko obraz i figurkę przewieziono do parafii Mwanga, w diecezji Same, gdzie nasi misjonarze już od jakiegoś czasu szerzyli kult Bożego Miłosierdzia.

W tym samym czasie w parafii Mwanga, nasi misjonarze przygotowywali się do poświęcenia nowowybudowanego kościoła. Proboszczem tam był wówczas o. Piotr Bujnowski. Ponieważ kościół w Mwanga nie miał jeszcze wybranego tytułu, bracia pracujący w Mwanga zadecydowali, aby kościołowi nadać tytuł Jezusa Miłosiernego.

     Wierni byli szczęśliwi, ich parafia będzie pod opieką Bożego Miłosierdzia. Do dziś każdego dnia parafianie zbierają się w kościele przed obrazem na koronkę do Bożego Miłosierdzia. Tak obraz Jezusa Miłosiernego przywieziony z Polski trafił do dalekiej Tanzanii, do kościoła w Mwanga. 

    Poczyniono pierwsze przygotowania do umieszczenia obrazu w głównym ołtarzu kościoła. Nowe ramy wykonał świecki misjonarz z Włoch, pan Battista a na dole obrazu został umieszczony napis w języku swahili: YESU NINAKUMAINIA - „Jezu Ufam Tobie”.

5 lutego 1995 roku, biskup diecezji Same, Josephat Lebulu poświęcił kościół w Mwanga. Kościołowi nadano tytuł Jezusa Miłosiernego - YESU MWENYE HURUMA. W uroczystości poświęcenia kościoła uczestniczyło wielu wiernych z Mwanga, jak też z kilku odległych kaplic należących do parafii. Podczas poświęcenia kościoła 22 parafian otrzymało sakrament bierzmowania.

    Od tego momentu franciszkanie z Mwanga z większym jeszcze zaangażowaniem i gorliwością zaczęli szerzyć i pogłębiać kult Bożego Miłosierdzia. Obraz Jezusa Miłosiernego, umieszczony na ścianie prezbiterium kościoła, zaprasza wiernych wchodzących do tej świątyni do modlitwy i adoracji. W 2000 roku, Roku Jubileuszowym nasz kościół został ogłoszony miejscem pielgrzymkowym dla diecezji Same, od tego czasu nasz kościółek stał się bardzo często nawiedzaną przez pielgrzymów świątynią.

Tuż przy kościele w Mwanga jest wybudowana grota, w której jest umieszczona figurka Matki Bożej Niepokalanej, przywieziona przez o. Dominika z Polski w 1993 r. Grota ta i figurka zostały poświęcone 25 października 1998 r. przez ówczesnego wikariusza diecezji ks. Beda Ishika. Ks. Beda przewodniczył wówczas Mszy św. z okazji 10 rocznicy przybycia franciszkanów do Tanzanii do Mwanga. W czasie uroczystej Mszy św. ks. Beda i obecni wówczas ojcowie i bracia franciszkanie oraz parafianie z Mwanga odnowili akt oddania się Bożemu Miłosierdziu.

     23 kwietnia 2006 r. w uroczystość Bożego Miłosierdzia, w czasie Mszy biskup Jacob Koda, ordynariusz diecezji Same, ogłosił nasz kościół w Mwanga Diecezjalnym Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Ks. biskup ogłosił również, że cała diecezja Same będzie nosić ten sam tytuł. 

Obecny proboszcz i przełożony klasztoru w Mwanga, o. Piotr Bujnowski wraz z o. Rajmundem Marszałkowskim i o. Ryszardem Bednarzem kontynuują szerzenie kultu Bożego Miłosierdzia według wzoru przekazanego przez siostrę Faustynę Kowalską.

    30 kwietnia 2000 roku w dniu ogłoszenia Siostry Faustyny świętą Kościoła Powszechnego nasza parafia przezywała ogromną radość. Tak jak św. Faustyna tak nasi wierni bardzo pokochali odmawianie Koronki do Bożego Miłosierdzia. Ta modlitwa stała się ulubioną modlitwą dla wielu miejscowych rodzin i wspólnot.

Oprócz duchowej strony związanej z kultem Bożego Miłosierdzia, bracia pracujący w Mwanga, z pomocą innych misjonarzy franciszkańskich i parafian planują wybudowanie nowego kościoła i ośrodka dla pielgrzymów. W planach jest też zagospodarowanie i zadrzewienie terenu, a także przygotowanie odpowiednich materiałów do szerzenia kultu w języku swahili. Pragniemy coraz bardziej rozwijać kult Bożego Miłosierdzia tak, aby każdy w Bożym Miłosierdziu mógł znaleźć oparcie i Dobrą Nowinę.

 

 


Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Facebook Google Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Polecam
Losowa fotografia
Najnowsze filmy
Ewangelizacja
Oglądano 1,137
BUDOWA STUDNI
Oglądano 1,003
Alfabetyzacja
Oglądano 1,082