Misje Franciszkańskie
Misje w Burkina Faso
Listy
Nawigacja
Artykuły » Listy » Dzieci dzieciom misji
Dzieci dzieciom misji

„Chciałbym bardzo, aby nawet na chwilę,
nie zgasła radość na twarzach dzieci całego świata…”

                                                                                Jan Paweł II 

„Dzieci dzieciom misji”.

 

Pokój i dobro!

Dzięki uprzejmości Ojców franciszkanów z parafii Bożego Ciała w Suwałkach, dnia 12 listopada 2012 roku w naszym przedszkolu mieliśmy niezwykłego gościa. Był nim Ojciec Rajmund Marszałkowski OFMConv- franciszkanin, misjonarz posługujący na kontynencie afrykańskim w Tanzanii.

  Jako przedszkole pod patronatem wielkiego misjonarza - błogosławionego Ojca Świętego Jana Pawła II założyliśmy, że podejmiemy próbę pomocy dzieciom z innych kontynentów, a szczególnie  tych które najbardziej potrzebują pomocy. Zdawaliśmy sprawę z tego, że jest to wielkie wyzwanie, a tu… w nasze progi zawitał misjonarz.

   Ojciec Rajmund posiadający wielki dar umiejętności  kontaktu z ludźmi wprost oczarował nas wszystkich swoją osobą. Szybko nawiązał ciepłe relacje z dziećmi, ucząc nas że istnieje na świecie język, którym można porozumieć się z każdym człowiekiem. Jest to język miłości.

Ojciec Rajmund przybliżył życie dzieci  w Afryce. Podkreślił, że w Tanzanii  ludziom  żyje się bardzo trudno. Brakuje wody, żywności i lekarstw. Bieda najbardziej dotyka  dzieci, które mimo, iż od najmłodszych lat pomagają swoim rodzicom, często są niedożywione, umierają z głodu i pragnienia. Nieraz przemierzają dziesiątki kilometrów, by przynieść wodę dla rodziny. Ich marzenia to przede wszystkim chęć zjedzenia choć kromki chleba, a dziesiątki głodnych dzieci przeżywa święto, gdy Ojciec dzieli między nimi chleb. A mimo to  afrykańskie dzieci  są radosne, serdeczne, gościnne, pozbawione egoizmu.

   Dzieci z Tanzanii pragną uczyć się, gdyż jak przekazał nam Ociec Rajmund   wówczas będą miały większą szansę na uzyskanie pracy, a przez  to będą mogły pomóc  rodzicom i licznemu rodzeństwu. Jednak za naukę trzeba płacić. 

   Ojciec Rajmund poruszył serca wszystkich - naszych podopiecznych, personelu i   rodziców. Odpowiadając na potrzebę misji zadeklarowaliśmy naszą pomoc, mianowicie chcemy objąć opieką dwoje dzieci z Tanzanii.  Jest to możliwe dzięki programowi „Adopcja na odległość”. Kwota około 100 zł. miesięcznie pomoże w utrzymaniu oraz opłacie nauki dziecku. Pomoc można zadeklarować na 1 rok, 3 lata lub 9 lat. Ponadto przedszkole zbiera znaczki pocztowe, zużyte telefony komórkowe przeznaczone na misje. Na stronie internetowej  i tablicy przedszkolnej umieszczane są informacje dotyczące pomocy dzieciom z Afryki.

   Również rodzice czynnie biorą udział w akcji pomocy, ponadto chcą  indywidualnie zaadoptować dziecko z Afryki, za wszystko serdecznie dziękujemy.

    Mamy nadzieję, że podjęte przez nas przedsięwzięcia po stokroć zaowocują.

  Z całego serca bardzo dziękujemy Ojcu Rajmundowi Marszałkowskiemu za obecność w naszym przedszkolu, a Ojcom franciszkanom- za umożliwienie pobytu ojca Rajmunda. Mamy wielką nadzieję, że Ojciec Rajmund odwiedzi nas ponownie przybliżając nam afrykańską rzeczywistość.

 Opracowanie BL


Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Facebook Google Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Polecam
Losowa fotografia
Najnowsze filmy
Ewangelizacja
Oglądano 1,137
BUDOWA STUDNI
Oglądano 1,003
Alfabetyzacja
Oglądano 1,082